• Detské ihrisko

   • 1. júna 2015 sme prežili krásne popoludnie venované naším škôlkarom.Pri príležitosti Dňa detí dostali krásny darček v podobe nového detského ihriska.
    Cesta k ihrisku sa začala v septembri 2014, kedy sme počuli od pani zástupkyne, že škôlka sa rozrástla o novú triedu a priestor pôvodného ihriska už nedokáže uspokojiť potreby 84 malých škôlkarov a ďalších detí zo školského klubu. Existujúci projekt detského ihriska nazvaný Detský svet – Pohybom ku zdraviu dostal novú podobu a začala sa cesta hľadania sponzorov a oslovenie zástupcov mesta Vráble.

     

    /pre viac foto kliknite na fotografie/

     

    Financovanie projektu

    Celý projekt bol riešený z viacerých zdrojov – vďaka záujmu pána primátora prispelo mesto Vráble zo svojho rozpočtu a zaplatilo 44 % celkovej sumy za ihrisko. Ďalšie financie poskytlisponzori –firmy, fabriky a podnikatelia z mesta a časť práce zabezpečili firmy sponzorsky. Finančne prispela škola a tiež rodičia a priatelia ZŠ a MŠ Lúky prostredníctvom zbierok a tiež fyzicky- kus práce odviedli počas troch brigád. Z pôvodných 14.000 Eur sa cena vyšplhala na viac ako 22.000 Eur. Všetko sme zvládli aj bez eurofondov .Sen sa za necelých osem mesiacov stal skutočnosťou.

     

    Rozpočet ihriska

    Hracie prvky: 6.062 Eur

    Zavlažovanie, trávové koberce a výsadba: 8.570 Eur

    Výkopové práce a terénne úpravy: 2.590 Eur

    Ostatné práce: 157 Eur

    SPOLU: 22. 479 Eur

     

    Naši sponzori nám veľmi pomohli a patrí im veľká vďaka:

    Mesto Vráble
    ENSECO, s.r.o.
    KONGSBERG Automotive Vráble, s.r.o.
    Nadácia Jána Korca
    Nadácia Dalkia
    Stavebniny M+M
    COREX spol. s.r.o
    NOVOKLIM s.r.o.
    Pall Slovakia, s.r.o.
    Remarkplast, s.r.o.
    ŠKODA JS, a.s. – Mochovce
    Reštaurácia Viecha Vráble
    Arborétum Mlyňany
    SEMECS, s.r.o.
    Lekáreň Melissa
    Lekáreň Veronika
    Štefan Drgoňa

     

    Detský svet

    Ihrisko na svojej ploche približne 700 m2 ponúka priestor na hru a zábavu. Certifikované hracie prvkysú umiestnené do zeleného trávového koberca a ponúkajú bezpečné miesto na hranie. Vtáčie búdky pomôžu deťom naučiť sa starať o zvieratká v zime, v bylinkovej záhradke si deti natrhajú základné suroviny na dobré čajíky, prípadne nazbierajú materiál do herbára. Kríčky s jedlým bobuľovým ovocím pomôžu pochopiť, že ovocie, ktoré kupujeme v supermarketoch, muselo niekde vyrásť. Vo veľkorysom altánku môžu prebiehať vzdelávacie či vyučovacie aktivity. Ale hlavne deti majú dostatok priestoru na hranie, naháňanie, zábavu a pohyb na čerstvom vzduchu.

     

    /pre viac foto kliknite na fotografie/

     

    Rodičia a učitelia

     

    Projekt ihriska si pod patronát zobralo neformálne združenie rodičov Iniciatíva rodičov, ktorú na tento účel vytvorili štyri mamičky Lívia Černáková, Zuzana Valachová, Klaudia Šemeláková a Stanislava Vachálková.Do prác sa zapojili aj ďalší rodičia.Boli sme príjemne prekvapení s akým elánoma nadšením sa zúčastnili troch brigád – šmirgľovali,natierali, hrabali, upravovali terén, ... a týmto spôsobom ušetrili prostriedky, ktoré sme mohli využiť na ostatné odborné práce. Brigády spojili ľudí, ktorí sa počas bežných pracovných dní nemajú možnosť stretnúť. V hojnom počte sa na prácach podieľali aj pani učiteľky zo škôlky, ktoré pomohli prichystať aj chutné občerstvenie. Rodičia mali možnosť poslať finančné prostriedky na účet, či prispieť priamo na zbierke počas vianočnej besiedky. Pochopili sme, že naozaj platí „kde je vôľa, tam je cesta“.Sme radi, že sme priložili ruku k dielu a všetci sme sa podieľali na tomto výnimočnom projekte.

     

    /pre viac foto kliknite na fotografie/

     

    Deň detí a slávnostné otvorenie ihriska

     

    Deň detí 2015 sa niesol v duchu osláv – dnes deti dostanú nové detské ihrisko. Mamičky a pani učiteľky pripravili občerstvenie, na školskom dvore „vyrástol“ veľký stan, ihrisko sa vyzdobilo do balónikov.A poobede sa to celé začalo.... Pozvaní hostia, rodičia a detičky si vypočuli príhovory od pána primátora Tótha, pána riaditeľa Drienovského a pani Vachálkovej za Iniciatívu rodičov. Vystúpili mažoretky zo ZŠ a MŠ Lúky a najstaršie deti z našej škôlky a keď sa prestrihla páska, ihrisko patrilo už len deťom. Okrem chutného pohostenia na deti a hostí čakal skákací hrad (od pána Guláša), tvorivé dielničky od tiet z Materského centra Chrobáčik, detské tváričky celé popoludnie maľovali sestry Hutkayiové. O fotenie sa postaral pán Prešinský.Hrala veselá hudba (p. Pecek) a nakoniec prišiel aj ujo, ktorý deťom vyrábal balónové výtvory na želanie. Deťom sa páčil aj šašo (J. Madola), ktorý po celý čas rozdával sladkosti. Ďakujeme všetkým, ktorí tieto atrakcie pripravili zdarma, či za symbolickú sumu.

     

    /pre viac foto kliknite na fotografie/

    Prežili sme nádherné popoludnie plné radosti, veselosti a zábavy aj vďaka sponzorom Dňa detí:

    COOP Jednota, a.s.

    Centrum zdravia Vráble

    Reštaurácia Viecha Vráble

    Pizzéria Pizza Pub

    FOTO MAX – Srnánek Martin

    MAAN, s.r.o.

    ŠVEC a spol., s.r.o.

    ŠKP Trade Bratislava

    Emporia pizza caffe bar