• Piataci hrali bábkové divadlo

• Žiaci 5.b na hodinách literatúry absolvovali celý proces tvorby bábkovej inscenácie. Literárnu teóriu z učebníc preniesli do praxe.  Na začiatku ich cesty sa stali dramaturgami a scenáristami, kedy klasickú rozprávku O troch prasiatkach premenili na dramatizovaný text. Následne si vyskúšali úlohu scénografov a vyrobili si vlastné bábky. V závere ich cesty za divadlom sa stali bábkohercami a svojim spolužiakom predviedli realizáciu svojich upravených inscenácií. Záverečný potlesk bol príjemnou bodkou za ich usilovnou a tvorivou prácou.

PhDr. Š. Foltán (učiteľ slovenského jazyka a literatúry)
              [máj 2024]

• Piataci prespali v škole

• Piataci strávili noc v škole. V piatkový večer sa do nej vrátili vyzbrojení spacákmi, vankúšmi, dekami i plyšovými kamarátmi. Po malej triednej oslave hrali spoločne hry v klubovni a zabávali sa. Neskôr prišla na rad napínavá nočná hra. Žiaci mali v skupinkách prejsť okruh hornou chodbou, pozostávajúci zo štyroch stanovíšť, na ktorých plnili rozličné úlohy. Nebolo to veru jednoduché. Ukázalo sa, že škola v noci nie je takým bezpečným miestom ako počas dňa a chodby ukrývajú i zjavujú svoje tajomstvá. Najodvážnejší, ktorým sa podarilo splniť všetky úlohy, boli odmenení. Potom nasledovala príprava na spanie a nočný príbeh - Rodina Addamsovcov, ktorá správne doladila atmosféru. Zavčas rána, po rannej rozcvičke, sa žiaci rozošli domov. Boli trochu unavení, ale spokojní a veselí.

Mgr. E. Foltánová (triedna učiteľka V.B)
              [10. máj 2024]

• Divadelné predstavenie v angličtine

• Šiestaci sa zúčastnili divadelného predstavenia v anglickom jazyku s názvom Dick Whittington and His Cat. Túto činohernú rozprávku s pesničkami má vo svojom repertoári Divadelné centrum v Martine. Je tradičným britským príbehom o chudobnej sirote Dickovi, z ktorého sa najmä vďaka jeho kamarátke mačke stane starosta Londýna. Kombinácia jednoduchej angličtiny, veselej formy a chytľavých pesničiek zabezpečila žiakom spestrenie učenia sa cudzieho jazyka a príjemný umelecký zážitok.

Mgr. E. Foltánová (vyučujúca anglického jazyka)

• Deň s mamičkami v prírode

• Žiaci z I. B triedy pozvali svoje mamičky ku Dňu matiek na krátku turistiku spojenú s opekačkou. Aby im bolo veselšie, pripojili sa k nim aj deti z V.B triedy a niekoľko turistov z našej školy. Autobusom sa doviezli do Lúčnice nad Žitavou a poľnou cestou prešli až k miestnej studničke. Tu sa spoločne zahrali a s mamičkami opekali prinesené dobroty. Deti mali veľkú radosť zo spoločného výletu.

Mgr. S. Kramárová (triedna učiteľka I.B)
              [10. máj 2024]

• Štvrtáci v planetáriu

• Žiaci 4.B a 4.C sa zúčastnili exkurzie v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Exkurzia pozostávala z programu vo hviezdnej sále – planetáriu. Žiaci pozerali film, v ktorom sa dozvedeli o Slnku a jeho význame pre život na Zemi, vysvetlili si vznik rozdielov medzi dĺžkou dňa v lete a v zime a ďalšie zaujímavosti o  vesmíre. Nechýbala ani prehliadka planét slnečnej sústavy. Exkurzia žiakov nadchla a taktiež utvrdila ich vedomosti z hodín prírodovedy.

Mgr. J. Füleová (triedna učiteľka IV.B)
              [7. máj 2024]

• Šiestaci vytvárali vzorkovníky semien

• Žiaci šiesteho ročníka sa na biológii učili o stavbe tela kvitnúcich rastlín. Svoje vedomosti využili v praxi. Nazbierali rôzne vzorky semien a vytvorili vzorkovník. Takto pripravený botanický materiál identifikovali pomocou atlasov, encyklopédií a internetu na slovenské a vedecké názvy rastlín. Rastlinným zbierkam vytvorili originálne pekné obaly. Veríme, že pribudnú do ich zbierok aj ďalšie zaujímavé vzorky semien.

• Tretiaci u hasičov

• Žiaci 3.B triedy sa zúčastnili exkurzie v hasičskej stanici vo Vrábľoch. Žiaci im prišli zagratulovať k ich sviatku, sviatku sv. Floriána. Hasiči im poukazovali všetko, čo patrí k ich práci: nástroje a náradie, výstroj počas výjazdov na zásah. Deťom dovolili prezrieť si hasičské autá zvnútra, zacvičiť si v ich posilňovni, vyskúšať si hasenie hasičskou prúdnicou.  Žiaci zistili, aká je dôležitá a zároveň nebezpečná ich práca.

Mgr. J. Sádovská (tr. učiteľka III.B)
              [3. máj 2024]

• IQ olympiáda

• Tento rok sa súťaže IQ olympiáda zúčastnilo 38 žiakov našej školy. Do regionálneho kola postupuje Marco Máté zo 7.B triedy. V kraji sa umietnil na 9. - 11. mieste z celkového počtu 1 013 žiakov. V rámci Slovenska sa umiestnil na  71. - 84. mieste z celkového počtu 11 314 žiakov s kvantilom 99,10 %. Srdečne blahoželáme. Súťaž sa niesla v duchu motta: Každý je génius. Ale ak budete posudzovať rybu podľa jej schopnosti vyliezť na strom, bude celý svoj život žiť s vedomím, že je neschopná.“ Albert Einstein