My, žiaci VIII. A a VIII. B triedy sme absolvovali 22. septembra 2016 prvú exkurziu v novom školskom roku. Navštívili sme v rámci nej tri historicky významné miesta: Múzeum holokaustu v Seredi, Bratislavský hrad a Slavín. Odchádzali sme s cieľom, čo najviac vidieť a čo najviac sa dozvedieť. Už návšteva múzea holokaustu bola pre nás veľmi hlbokým zážitkom. V nemom úžase sme počúvali podrobnú prednášku o utrpení ľudí počas 2. svetovej vojny v záchytnom koncentračnom tábore, v ktorom sme sa práve nachádzali, o deportácii židov, o ich ťažkých životných príbehoch, a tiež sme si vypočuli autentický príbeh pani Márie, ktorá mala šťastie a prežila. Podobné táborové objekty boli počas vojny aj vo Vyhniach a v Novákoch. Tie sa však do dnešnej doby nezachovali. Videli sme množstvo exponátov, dobových dokumentov, fotografií a predmetov, ktorých výpovedná hodnota dojímala väčšinu dievčat k slzám.
Druhou zastávkou na našej exkurzii bol Slavín – jediný vojenský cintorín na území Bratislavy (okrem cintorína v Petržalke, kde sú pochovaní padlí vojaci v 1. svetovej vojne). Pamätník bol postavený v rokoch 1957 - 1960 a slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou 4. apríla 1960. V roku 1962 bol Slavín vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V 6 masových a v 278 individuálnych hroboch je tu pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní mesta počas bojov druhej svetovej vojny v apríli 1945.
Podobne ako na Slavíne, aj pri vstupe na Bratislavský hrad nás naše spolužiačky Simona Bratová, Natália Juríková a Katarína Dolníková oboznámili s jeho históriou. Zaujalo nás, že v XVIII. storočí bol Bratislavský hrad kráľovským sídlom, a že Mária Terézia sa o neho vzorne starala. Prešli sme sa po novovybudovanej hradnej záhrade, videli sme archeológmi objavené základy baziliky z obdobia Veľkej Moravy, kochali sme sa výhľadmi na mesto, Dunaj, bronzovú plastiku svätej Alžbety Durínskej (patrónku žobrákov, vdov a sirôt, chorých, prenasledovaných, ale aj pekárov, čipkárov a charitatívnych organizácií, ktorá sa v Bratislave v roku 1207 narodila), Dóm svätého Martina, ale aj Alpy.
Cesta domov ubehla rýchlo, ale myšlienkami sme sa ešte do neskorého večera vracali k práve sa končiacemu nevšednému dňu, ktorý obohatil každého z nás.
žiaci ôsmych ročníkov