Žiaci ôsmych ročníkov navštívili multifunkčné zábavné centrum TeamUp v Bratislave. V rôznych úlohách si precvičili svoje vedomosti, postreh, telesnú zdatnosť a predovšetkým tímovú spoluprácu.
PhDr. Š. Foltán (triedny učiteľ VIII.C)
Žiaci ôsmych ročníkov navštívili multifunkčné zábavné centrum TeamUp v Bratislave. V rôznych úlohách si precvičili svoje vedomosti, postreh, telesnú zdatnosť a predovšetkým tímovú spoluprácu.
PhDr. Š. Foltán (triedny učiteľ VIII.C)
Červené, žlté, zelené... Jabĺk je veľké množstvo odrôd a každé chutí inak. V škole sme oslávili Deň jabĺk. Vieme, že jablká povzbudzujú nervový systém, minerálmi a vitamínmi posilňujú organizmus a dodávajú mu energiu. Žiaci si v tento deň obliekli červené oblečenie, vyrobili si jabĺčkové čelenky a chutné jabĺčka si priniesli na desiatu. Nezostali len pri ochutnávaní jabĺk. Jabĺčka počítali, porovnávali podľa veľkosti, výtvarne ich spracovali, zaspievali si o nich a aj si s nimi zacvičili.
Mgr. J. Füleová (triedna učiteľka 1.B)
18. októbra 2024 turisti navštívili obľúbenú turistickú lokalitu v Lúčnici nad Žitavou. Týmto miestom je studnička, ktorá slúži ako pútnické a oddychové miesto. Deti sa tu zahrali, nazbierali gaštany a ako tradične, opekali na ohni z domu donesené dobroty.
Mgr. S. Kramárová, Mgr. V. Kohajdová (vedúce turistického krúžku)
Mladý ekológ je názov ekologického klubu na našej škole a je členom Stromu života. Strom života je environmentálna, mimovládna, dobrovoľná a nezisková organizácia s pôsobnosťou na celom území Slovenskej republiky. „Meteorologický tím“ tento školský rok tvoria žiačky z VIII.B triedy: S. Buranská, S. Dzureková, V. Holková, B. Králiková, K. Maťová, L. Révayová, O. Šabíková, S. Šeffer a S. Šerfozo. Vypomáhajú aj žiačky z iných tried, ktoré nie sú členmi. Počas monitoringu vypĺňali záznamové karty, sledovali počasie a pH zrážok aj na internete, zisťovali fyzicko-geografické a demografické charakteristiky sledovaného územia, historické aspekty a ostatné zaujímavosti mesta Vráble. Výsledky projektu zaslali „Mladé ekologičky“ do kancelárie Stromu života v Bratislave. Do projektu Kyslý dážď sa klub Mladý ekológ zapája každoročne.
PaedDr. L. Krajčovičová (koordinátorka environmentálnej výchovy na škole)
Umývanie rúk je najlacnejší, najefektívnejší a najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť šíreniu chorôb. Najmä počas chrípkovej sezóny patrí umývanie rúk medzi základné formy prevencie chrípky. Až 80 percent infekcií sa šíri špinavými rukami. Správnu techniku umývania rúk je skutočne potrebné osvojiť si ako pravidelný návyk už u malých detí. Hravou metódou si to vyskúšali aj naši prváci. Veríme, že tento rok nás chrípka bude obchádzať.
Mgr. J Füleová (triedna učiteľka 1.B)
V mesiaci október si pripomíname Svetový deň hospodárskych zvierat. Mahátmá Gándhí bol presvedčený, že všetky živé bytosti majú rovnaké práva a hospodárske zvieratá by mali byť chované v humánnych podmienkach. Svetový deň hospodárskych zvierat je príležitosťou na oslavu života týchto zvierat, ale zároveň aj výzvou k zlepšeniu ich životných podmienok. Hospodárske zvieratá hrajú dôležitú úlohu v ľudskej spoločnosti, pretože poskytujú človeku potravu, oblečenie a radosť s kontaktu s nimi. Preto sme sa aj my s našimi prvákmi rozhodli navštíviť výstavu zvierat, ktorá sa každoročne koná na hody v našom meste.
Mgr. J. Füleová (triedna učiteľka I.B)
Medzinárodný maratón mieru v Košiciach, oslavoval svoje sté narodeniny. Na štarte najstaršieho maratónu v Európe stál aj náš učiteľ telesnej výchovy Mgr. Peter Mjuller, ktorý si dokázal po minuloročnej účasti zlepšiť čas o štyri minúty. Vďaka poctivému tréningu, odhodlaniu a sebazapreniu môže byť skvelým športovým vzorom aj pre nás všetkých, kolegov, aj žiakov. Nedeľné počasie bolo na beh ako stvorené. Poctivá príprava sa vyplatila a priniesla vytúžené zlepšenie času. Cieľovú pásku maratónu (42,2km) preťal v čase 3:25:51, jeho priemerná rýchlosť počas maratónu bola 12,3 km/h. Ak by sa vám to náhodou zdalo pomaly, kľudne si to skúste aspoň pár kilometrov. K jeho športovému výkonu gratulujeme a prajeme mu veľa zdravia a ďalších športových úspechov.
-admin-
V OC Centro Nitra prebieha výstava na tému: Vesmír očami detí. Medzi vystavenými prácami môžete nájsť aj práce našich žiakov E. Kompasovej zo 4.C a F. Pajunka z 8.C Vo výtvarných prácach stvárnili svoju predstavu o vesmíre.
Mgr. I. Klčová
Začiatkom októbra sa deviataci našej školy vybrali na exkurziu do poľského Osvienčimu. Presvedčili sa na vlastné oči, v akých neľudských podmienkach tu väzni počas druhej svetovej vojny žili a umierali, väčšina našla svoju smrť v plynových komorách. Pred vstupom do neho sa nachádza známy nápis Arbeit macht frei, ktorý by sme mohli do slovenčiny preložiť ako „práca oslobodzuje“. Navštívili tábory Auschwitz aj Birkenau. A veru to, čo videli a počuli počas prehliadky, na nich hlboko zapôsobilo.
PaedDr. A. Hangaiová (triedna učiteľka 9.A)
Hudba lieči. Si smutný? Hudba ťa môže rozveseliť. Si veselý? Hudba podporí tvoju radosť. Spestruje náš život, napĺňa ho, robí hodnotnejším. Medzinárodný deň hudby žiaci 1.B oslávili spevom, tancom a hrou na hudobných nástrojoch. Svoje telá rozhýbali rytmickou hrou na telo a sluch si precvičili v hudobných hádankách.
Mgr .J. Füleová (triedna učiteľka 1.B)
Svetový deň úsmevu sa oslavuje od roku 1999. Jeho iniciátorom bol Harvey Richard Ball, ktorý v roku 1963 vytvoril ,,smajlíka”, symbol šťastia a dobrej vôle. Tento deň je určený na dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími. Deti si vymaľovali úsmevy, vytvorili smajlíkov, ,,vyčistili zúbky“ postavičkám a porozprávali sa o správnej hygiene úst, ktorá je tak veľmi potrebná pre pekný a zdravý úsmev. Tento deň bol smiešny, veselý, úsmevný, ale aj náučný.
Mgr. J. Füleová (triedna učiteľka 1.B)
Ani upršané počasie neodradilo piatakov od ich cesty do Banskej Štiavnice. Ich cieľom v tomto nádhernom, históriou dýchajúcom meste bola zážitková expozícia s názvom „Cesta v čase“. Okrem rôznych banských exponátov, hologramov, dotykových obrazoviek a hýbajúcich sa obrazov na nich čakala virtuálna realita, prostredníctvom ktorej sa preniesli až do obdobia dinosaurov alebo objavovali krásy Banskej Štiavnice z orlieho chrbta. Po týchto nezabudnuteľných zážitkoch si mohli prezrieť centrum mesta a svoju exkurziu zavŕšili návštevou Banského múzea v prírode a štôlne Bartolomej. Späť do Vrábeľ sa vrátili síce unavení, ale plní zážitkov a nových poznatkov.
Mgr. L. Gulášová (triedna učiteľka V.A)
Aj v tomto školskom roku sa naši deviataci zúčastnili súťaže Brána jazykov otvorená, ktorá sa každoročne koná na Gymnáziu Janka Kráľa v Zlatých Moravciach. Podujatie je veľmi rozmanité, plné kreatívnych, zábavných i poučných úloh. Žiaci tak pri ich plnení mohli dokázať svoje zručnosti, rýchlosť a flexibilitu. Z 24 základných škôl sa umiestnili na krásnom 4.mieste. Reprezentoval nás tím „Lúky Trio“ v zostave: Dávid Solotruk, Melisa Patáková a Ema Krčmárová.
Mgr. S. Lakušová (vyučujúca anglického jazyka)
Žiaci trávia každodenne veľa času na internete a sociálnych sieťach, kde na nich čakajú rôzne nástrahy. Ako sa pred týmito nebezpečenstvami chrániť sa dozvedeli žiaci ôsmych ročníkov na besede Bezpečnosť na sociálnych sieťach s novinárom Vladimírom Šnídlom, organizovanej Mestským úradom vo Vrábľoch.
PhDr. Š. Foltán (triedny učiteľ VIII.C)
Pri téme „Chceme vedieť, čo dýchame“ sme sa zamerali na monitorovanie kvality ovzdušia v rámci Európskeho týždňa mobility. Naše pozvanie prijali odborníci z Úradu na ochranu životného prostredia - populair.sk. V spolupráci so žiakmi merali ovzdušie v okolí našej školy. Žiaci si vypočuli najskôr prednášku na danú tému, potom si prakticky vyskúšali rôzne aktivity (hry, súťaže). Za splnenie úloh boli odmenení vecnými cenami.
PaedDr. L. Krajčovičová (koordinátorka environmentálnej výchovy na škole)
Žiaci šiesteho ročníka si vyskúšali vedeckú prácu na aktivite „Vedecký kuriér – Zooniverse sledovanie tučniakov,“ ktorá sa realizovala v rámci Európskej noci výskumníkov 2024. Vďaka experimentu si mohli bližšie pozrieť najväčšiu populárnu platformu pre výskum, kde dobrovoľníci na základe fotografií z fotopascí po celom svete identifikujú druhy existujúcich či nových druhov živočíchov. Pozorovaním tučniakov tak mohli žiaci pomôcť vedcom na celom svete skúmať dopady zmeny klímy na ich životy. Zábavnou formou sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií. Cieľom projektu bolo, aby sa stali aspoň na jednu vyučovaciu hodinu skutočnými vedcami a vyskúšali si úlohy v praxi.
PaedDr. L. Krajčovičová (učiteľka biológie)
Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka sa zúčastnili besedy o sociálnych sieťach s novinárom Vladimírom Šnídlom vo veľkej zasadačke MsÚ Vráble. Zaujímavou, poučnou a kreatívnou formou poukázal na kyberšikanu, algoritmy siete TikTok, dezinformácie, konšpiračné teórie, influencerov, hoaxy a veľa ďalších doplnkových tém. Počas besedy sa žiaci aktívne zapájali do diskusie a odniesli si nové poznatky.
PaedDr. L. Krajčovičová (vyučujúca geografie)
[17. jún 2024]
Prvý júnový týždeň strávili štvrtáci v škole v prírode v Novej Bani. Každý deň mali nabitý hrami, súťažami a zábavou. O program sa im starali pani učiteľky a skvelý tím animátorov. Deti si skúsili prácu na hrnčiarskom kruhu, zapletanie náramkov. Nechýbala večerná opekačka a túra k Starohutskému vodopádu. Niektorí ju zvládli s vyplazenými jazykmi, ale potom sa všetci kochali pohľadmi na krásnu prírodu. Večery ukončené diskotékou boli pre deti super bodkou za dňom. Veď, kedy majú deti možnosť byť dlhšie hore, než keď sú bez rodičov?
Mgr. J. Barátová (triedna uč. IV.C)
Žiaci našej školy sa úspešne prebojovali spomedzi 61 družstiev na Majstrovstvá Slovenskej republiky v gymnastickom parkúre. Družstvo tvorili najrýchlejší 2 chlapci a 2 dievčatá zo 6.-9. ročníka. Našu školu reprezentovali: E. Klčová 6.B, S. Žigrai 7.A, V. Sališová 9.B, Š. Pilárik 9.B. Súťažili v disciplíne SPEED RUN, ktorej cieľom je dostať sa v čo najkratšom časovom úseku do cieľa a cestou zdolať prekážky. Do finále postúpilo len 12 najrýchlejších chlapcov a 12 dievčat (6 družstiev), medzi ktorými bolo aj naše družstvo. Po poslednom súťažnom kole, kde rozhodovali len desatiny sekundy, sa umiestnili na krásnom 5.mieste. Všetkým žiakom blahoželáme a prajeme im veľa športových úspechov.
Mgr. J. Sádovská (tréneka)
[11. jún 2024]
Žiaci piateho ročníka sa na hodine biológie učili o rastlinách na poliach, lúkach a pasienkoch. Využili pekné počasie a desať rastlín si spolu s rodičmi nazbierali a vylisovali. Takto pripravený botanický materiál rastlín identifikovali pomocou atlasov, encyklopédií a internetu. Rastlinným zbierkam vytvorili pekné obaly s názvom Môj herbár. U niektorých žiakov to bol aj prvý herbár. Veríme, že v letných mesiacoch pribudnú do ich herbárov aj ďalšie zaujímavé zbierky rastlín.
PaedDr. L. Krajčovičová (učiteľka biológie)
Powered by aSc EduPage